Bez kategorii,  Blogowanie

Ja też dostałam, czyli wszystko o dotacji z PUP

W związku z “gorącym” okresem w temacie dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej postanowiłam, że naskrobię Wam co nie co na ten temat. Może komuś się przyda, a już niebawem wraz z moim e-bookiem “Być Wirtualną Asystentką – poradni  z życia wzięty” pojawi się właśnie taki szczegółowy dodatek odnośnie napisania biznesplanu dla Wirtualnej Asystentki.

Ja taką dotację otrzymałam prawie rok temu. Sama opracowałam cały biznesplan. Dotację otrzymałam z PUP-u i był to projekt współfinansowany z Unii Europejskiej. Jak zresztą możecie to zauważyć nawet będąc na mojej stronie dlatego, że na samym początku widnieje informacja, że moja wizytówka w sieci jest między innymi współfinansowana z uzyskanej dotacji.

Jedno z najważniejszych zadań, które do Was należą na samym początku starania się o uzyskanie dotacji, to DOKŁADNE (!) przeczytanie całego regulaminu, który jest dostępny na stronach każdego z  PUP-ów. To jest naprawdę bardzo ważna czynność i bardzo ważne przygotowanie do kompletowania dokumentów. W większości urzędach te regulaminy są podobne, ale mogą się różnić drobnymi, a jakże ważnymi szczegółami, np. w Katowicach nie było wymagane abym była zarejestrowana minimum 3 miesiące jako bezrobotna, ale taki fakt musiał się wydarzyć, tzn. musiałam mieć status osoby bezrobotnej. W każdym urzędzie dyżurują osoby, które są doradcami w danych projektach i jeżeli nie jesteście czegoś pewni bądź macie wątpliwości, to nie bójcie się pytać! Warto się umówić na spotkanie i zdobyć wszystkie informacje niż później “pluć sobie w twarz” , że czegoś się nie zrobiło, nie dowiedziało.

Kolejny etap to skompletowanie wszystkich wymaganych dokumentów, które też pobierzecie ze strony PUP pod interesującym Was projektem. Każdy papierek ma znaczenie, każdy papierek musi być! Tutaj też panuje zasada, że jeżeli czegoś nie wiecie, nie rozumiecie i nie macie  nikogo pod ręką kto Wam wytłumaczy, to warto pytać doradców w PUP. Ja tak robiłam i wyszło mi to na dobre.

Wypisanie biznesplanu to każdego indywidualna sprawa. To Ty najlepiej wiesz jak będzie wyglądać Twój biznes. Warto przysiąść do tego, zrobić różne analizy od takich rzeczowych po finansowe, a kończąc na takich analizach psychologicznych dla samych siebie. Warto mieć taki gotowiec prowadząc później biznes i mogąc do niego wracać, kiedy nagle mamy jakąś “czarną dziurę” w głowie. Warto już na tym etapie wiedzieć co na Ciebie czeka prowadząc tego typu biznes. Musisz być szczery/szczera sam/a ze sobą. Podaj wszystkie plusy i minusy biznesu, a najlepiej skorzystaj z analizy SWOT. 

Każdy urząd życzy sobie  poręczenie za udzieloną Wam dotację. Istnieją różne możliwości od zabezpieczenie wekslowego po poręczenie osób trzecich. Ja skorzystałam ze wsparcia rodziny. Oni też musieli spełnić wymagania urzędu, tzn. musieli wtedy mieć umowę o pracę ważną jeszcze przez minimum 2 lata i zarobek w wysokości 2500 zł netto. Później wraz ze mną musieli udać się do urzędu na podpisanie umów. Trwało to zaledwie 5 minut i na końcu ja podpisałam umowę , a na drugi dzień miałam pieniądze na koncie.

Na rozliczenie z zakupów miałam czas 2 miesiące. Mnie się uda wszystko załatwić w ciągu miesiąca. Otrzymała dotację w wysokości 14000 zł bez paru groszy. Przeznaczyłam to m.in na:

 • komputer stacjonarny,
 • laptop,
 • tablet,
 • artykuły biurowe,
 • fotel do biurka
 • stronę www,
 • open office.

Pamiętaj!

 1. Za każde zakupy musisz mieć fakturę i potwierdzenie płatności.
 2. Czytaj dokładnie regulamin.
 3. Pytaj doradców (ZA DARMO!) w urzędzie pracy.
 4. Nie płać komuś za stworzenie Twojego biznesplanu. On tego nie czuje i możesz tylko stracić czas i pieniądze.
 5. Dokładnie trzymaj się regulaminu i wszystkich zasad. Ja o “mały włos”, a musiałabym oddawać całą dotację. W całej euforii, że mi się udało, nie wychwyciłam informacji, że od wpływu kasy na konto musi minąć 5 dni, abym mogła rozpocząć działalność, ja to zrobiłam od razu. Dobrze, że mój opiekun w PUP był na tyle fair, że obserwował moje CEiDG i od razu zadzwonił, że stracę dotację jak nie zmienie tej jednej cyferki..miałam na to godzinę bo zamykali urząd miasta..uff..udało się!

Powodzenia!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *