Blogowanie

Stawki Wirtualnej Asystentki, czyli dlaczego tak drogo? ;)

Oooo! jak mało osób ludzi gadać o pieniądzach. Mam wrażenie, że u nas to taki temat tabu, bo jak zarabiasz więcej, wiedziesz spokojne, dostatnie życie, to będą za plecami gadać, że albo z mafii, albo na “lewo” coś kombinuje. Małpa! 😉 Jak zarabiasz mniej niż większość Twoich znajomych, to wstyd się przyznać do tego więc po co gadać. Jak prowadzisz firmę, to rozmowy o pieniądzach dla większości są problematyczne.

Moje początki i “kosmiczny” cennik

Jaki ja miałam problem żeby zabrać się za ułożenie swojego cennika. Dobra! Gdybym sprzedawała rękodzieła, problemu pewnie by nie było. Jak natomiast sprzedać swojego usługi, jako WA, kiedy niewiele było informacji na ten temat, choćby w internecie? Wybrałam najprostszą drogę i podpatrywałam inne, działające już na rynku WA. Wpadłam na ich cenniki, pakiety z godzinami i pomyślałam, że skoro Im się sprzedaje, to mnie też się to sprawdzi. Wymyśliłam konkurencyjne pakiety, wstawiłam na stronę i cieszyłam się kolejnym odhaczonym punktem na mojej liście “To Do”. Szczerze? Ani razu ten cennik mi się nie sprawdził! Ani razu żaden klient nie był zainteresowany sztywną stawką i w sumie po miesiącu moich działaniach wiedziałam, ze ten cennik z opłacalnością ma tyle wspólnego co koza z małpą na pustyni 😀 

Sposoby rozliczenia ze mną

Swój biznes prowadzę od kwietnia br. Dla wielu jestem nadal Świeżakiem. Sama jednak czuję , że zrobiłam duży progres w swoim rozwoju osobistym, który ma realny wpływ na moją dojrzałość w biznesie. Zresztą, jestem zdania, że wiedza i doświadczenie zawsze się obronią. 

Wiele czynników ma wpływ na mój sposób rozliczania i stawkę. Jeżeli chcesz oszczędzić swój czas, to od razu pisz (przedsiębiorco), albo zadaj pytania (WA):

  • jaki rodzaj zadań chcesz oddelegować / jaki rodzaj zadań mam wykonać?
  • ile czasu przewidujesz na zadania (mniej więcej) / jaki czas (termin) mam na wykonanie zadań?

To są dla mnie takie najważniejsze dwie informacje. Jeżeli to możliwe, daję klientowi wybór odpowiedniej opcji rozliczenia. Kto z nas nie lubi mieć takiej możliwości? 😉 Zaznaczam cały czas, że wszystko zależy od charakteru pracy, jej zakresu, czasu wykonania, czy w grę wchodzi współpraca długoterminowa, czy jednorazowe wsparcie itp. ale proponuje zazwyczaj formę rozliczenia:

  • stawkę zadaniową, czyli obliczam moje wynagrodzenie za cały miesiąc pracy;
  • stawkę za godzinę, która jest bardzo zróżnicowana i odpowiednia do czynników wymienionych powyżej;
  • stawka tzw, produktowa, czyli określam cenę za np. opis 1 zdjęcia, lub produktu wrzucanego do sklepu internetowego (ostatnio takie coś wdrożyłam dla jednego z klienta, ale przy jego typie zadań, to była najlepsza forma rozliczenia. Uczciwa dla każdej ze stron).

Płatność z góry czy po zakończonym zleceniu?

Dobre pytanie. Na początku nie wyobrażałam sobie, aby brać pieniądze na starcie współpracy. Jak to? Nic nie zrobiłam i mam wystawić fakturę? Co sobie pomyślą? Teraz nauczona, że nie każdy jest uczciwy, zdarza mi się, że życzę sobie płatność z góry. Nie zdarzyło mi się, by klient był tym faktem oburzony. Ograniczone zaufanie w biznesie jest dla mnie bardziej opłacalne 🙂

Negocjacje są ze mną możliwe!

Wielu klientów, nie próbując nawet, od razu odrzuciło moją kandydaturę przez stawkę. Nie pytając o nic więcej, nie prosząc o referencje, portfolio! Mało tego! Zarzucając mi, że jestem droższa od konkurencji. Nie wiem ile w tym prawdy. Moje stawki zawsze staram się dopasować do klienta i jego potrzeb, ale moje doświadczenie, wiedza, umiejętności i czas są cenne. Nie prowadzę biznesu tylko dla samej przyjemności, chociaż nigdy nie ukrywałam, że kocham swoją pracę. Nie jesteś zadowolony/a z mojej propozycji cenowej? Napisz, zadzwoń, porozmawiaj. Jestem otwarta na negocjacje tylko daj mi taką możliwość 🙂 Ja też jestem człowiekiem, nie maszyną klepiącą w przyciski na lapku.

Podsumowując i dobijając do brzegu. Dlaczego tak drogo?

Uważam, że moje propozycje cenowe są adekwatne do mojej wiedzy oraz doświadczenia. Daleko mi do działających, już długo na rynku, innych WA, ale patrząc na swoją drogę zawodową, na to co potrafię i w czym jestem dobra, to moje stawki są uczciwe dla obu stron. Z pewnością dla klienta, dla którego liczy się tylko kwestia pieniędzy, wybierze opcje najtańszą, ale czy jakościową? Odpowiedź zostawiam Wam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *