Blogowanie

Wirtualna Asystentka – zawód idealny dla mamy?

Chcesz zostać WA, bo ktoś Ci powiedział, że to idealna praca dla mam?

Przede wszystkim nie zachwycaj się od razu tym zawodem! Praca WA, jak wszystko, ma swoje plusy i minusy. Praca Wirtualnej Asystentki to nie jest praca z doskoku. Żaden klient nie będzie czekał, aż przewiniesz kupkę, czy pobiegasz z dzieckiem na placu zabaw, bo ono akurat nie chce spać. Żadne usprawiedliwienia w chwili uciekającego deadline’u się tutaj nie sprawdzą. Mało tego! Ja myślałam, że będzie super, hiper, różowo, miętowo, ale dzisiaj z perspektywy mojej półrocznej pracy w domu powiem Ci jak to wygląda.

Zanim zostaniesz Wirtualną Asystentką..

Zrób sama przed sobą rachunek (może być sumienia):

 • jakie masz doświadczenie,
 • w czym wesprzesz swoich potencjalnych klientów,
 • co możesz im zaoferować,
 • czy Twoje doświadczenie jest wystarczające,
 • czy potrzebujesz się doszkolić,
 • czy jesteś dobrze zorganizowana,
 • czy samodyscyplina Cię nie omija,
 • czy będziesz potrzebować wsparcia przy dziecku/dzieciach,
 • kto może Ci pomóc?

To są ważne pytania i wstęp do samego myślenia o starcie w byciu Wirtualną Asystentką. 

Powiem Ci prawdę.

Praca z domu, z dziećmi przy boku to na prawdę “ciężki kawałek chleba”. Jeżeli nie masz wsparcia przy dzieciakach u osób trzecich, to musisz być świadoma, że będzie Ci ciężko wszystko pogodzić. Ja mam ośmiolatka i dwulatkę. Każde z nich jest na innym etapie. Najmłodsza jest ze mną w domu (jeszcze 😉 ) i niestety nie biorę zleceń z zakresu telefonicznej obsługi klienta. Z klientami umawiam się na rozmowy. Nie da się wszystkiego zaplanować i kiedy  potencjalni klienci dzwonią, wtedy odbieram i udaje się  porozmawiać w ciszy i spokoju, ale nie zawsze. Często muszę przeprosić i umówić się na inną godzinę 😉

Czy informuje swoich potencjalnych klientów o tym, że jestem mama?

Totalny absurd! Jeżeli jesteś świadoma swojej wiedzy, doświadczenia i tego, że ogarniesz swój biznes, to tak na prawdę musisz być również świadoma tego, że większości Twoich potencjalnych klientów to po prostu nie interesuje czy jesteś mamą, babcią, żoną, kochanką. Praca WA jest taka sama jak każdy inny zawód. Ok, dosyć “świeży” zawód, ale obserwuję, że idzie to wszystko w dobrym kierunku. Nie możesz tez myśleć, że nie wywiązanie się z terminu, nie wykonanie zadania usprawiedliwisz tym, że akurat dziecko ma trzydniówkę. Na etacie pewnie wzięłabyś L4 i koniec, a prowadząc swój biznes jesteś odpowiedzialna za wszystko. Za terminy, za utrzymanie dobrej opinii, za strategię marketingową, za finanse i wiele innych ważnych aspektów, które prowadzą do prawidłowego funkcjonowania Twojej firmy.

Praca WA ma ogromne plusy!

Pamiętaj, że piszę to ze swojej perspektywy i każda inna działająca WA może mieć odmienne zdanie. Przede wszystkim robisz to co kochasz, pracujesz z ludźmi z którymi chcesz pracować, nie jesteś więźniem 8 godzinnego siedzenia w biurze przy biurku. Ja nie raz w lato pracuję poza swoim biurkiem w otoczeniu gór przy basenie 🙂 Planujesz swoje działania pod siebie i dostosowujesz cały grafik pod rodzinę i pracę. Masz wpływ na swój rozwój i jesteś niezależna finansowo, bo pracujesz sama na siebie i tylko od Ciebie zależy w którym kierunku będzie zmierzać Twój biznes. Ja nie zamienię swojej pracy za nic w świecie. Jestem szczęściarą, że mam takie możliwości, ogromne wsparcie w rodzinie i mogę robić to co kocham.

Masz pytania?

Napisz do mnie jeżeli jesteś jeszcze na etapie “wahania” się 🙂 też przez to przechodziłam i musiałam sama się przebijać przez swoje wątpliwości. 

2 komentarze

 • Agnieszka

  Z perspektywy paru MSC zapoznawania się z tą branżą, aktualnie kształceniem i tak naprawdę powolnym wchodzeniem w rynek stwierdzam,że tak masz rację. Jest to wyczyn i myślę,że musimy być cholernie odpowiedzialne i nie łapać się wszystkiego a klientom obiecywać gruszki na wierzbie. Musimy zdawać sobie sprawę z tego,że Nasza dostępność w dalej chwili jest jaka jest i pod to dostosować swoją ofertę czasową.

  Fajnie,że zaczęłaś pisać.

  Ps. Wkleilabym w ramkę swoją stronkę www, ale jeszcze w toku robota 😀

  • Karina Marzec

   Dziękuję Agnieszka za podzielenie się Twoją opinią 🙂 im więcej osób będzie o tym mówić, tym większa będzie świadomość “nowych” na rynku WA.
   Czekam na Twoją stronę i kibicuje Ci odkąd się znamy! 🙂 koniecznie się pochwal nią 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *